דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

שאלות ותשובות ליום האישה עם יו"ר נמל אשדוד אורנה הוזמן בכור

אורנה הוזמן בכור, מתגוררת בתל אביב, נשואה + 2. יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד.

מה תפקידך בנמל? מה כולל התפקיד/ תחומי האחריות?
אני מכהנת כיושבת ראש נמל אשדוד משנת 2017. מאז כניסתי לתפקיד אני מובילה יחד עם הדרקטוריון, מהפכה ניהולית-עסקית כחלק מהיערכות לפתיחת השוק לתחרות.  אני קובעת את המדיניות ואת התקציב של הנמל הגדול והאסטרטגי בישראל, שהכנסותיו השנתיות עומדות על  מעל ל 1.2 מיליארד שקל ומועסקים בו למעלה מ-1,300 עובדים.


אנו בעיצומה של מהפכה בכל היבטי הפעילות של החברה, בראש ובראשונה, שינוי התרבות הניהולית של הנמל, ממונופול לחברה הפועלת בשוק תחרותי תוך הידברות אמיצה עם העובדים כחלק מהשינוי הצפוי עם פתיחת הנמלים החדשים.  הובלתי  החלטות על השקעות בתשתיות הנמל בהיקף של כ-2.4 מיליארד שקלים ומעבר להתנהלות עסקית תחרותית.

איך זה להיות אישה בעמדת מפתח? האם נתקלת בקשיים? האם את רואה יתרונות ברורים לכך בתפקיד? האם את מרגישה הבדלים מגדריים מסוימים?
בכדי להגיע לראשות פירמידה ארגונית, יש להשקיע תשומות זמן ומחשבה בלתי נדלים. נשים מעצם טבען צריכות להשקיע יותר מגברים. הטבע חנן את הנשים ביכולת ללדת ובאחריות המורכבת לנהל משפחה. אני חושבת שלנשים יש נטייה מובנית של חשש ​ואני קוראת לנשים לקפוץ לבריכה של העשייה.
אישה בתפקיד ניהולי צריכה להפעיל את כל מערך האינטליגנציה הרגשית שלה ולייצר מערך של מודעות המניח בצד את ה"אגו". פעילות זו מאפשרת זרימה בין אישית חיובית ויצירת אינטראקציה נכונה עם המנהלים הסובבים אותה.


כאישה וכמנכ"לית כיהנתי בתפקידים בכירים רבים, אני שמחה לראות את השינויים שקורים, בין היתר במספר השרות והמנכ"ליות שנמצאות בממשלה הנוכחית, ואני רוצה לעודד את המגמה ולקרוא לנשים להמשיך ולהעז. לא להסס לנסות כי רק ככה נצליח.

 
תפקידנו כנשים מובילות הוא לבנות זירות בהן אנו מעודדות נשים אחרות, לעמוד בחזית הניהול הציבורי והעסקי.

איך את מצליחה לשלב בין תפקידך הבכיר לחיי משפחה?
במסגרת התפקידים הבכירים בהן כיהנתי, ביליתי שעות רבות מחוץ לבית. תמיד הקפדתי לאתר את מסגרות הזמן האיכותי שהיו מוקדשים לחיי המשפחה. המשפחה כמערכת תומכת הייתה לאורך כל הקריירה שלי מעורבת בפעילותי הענפה, ולשמחתי הם חשים שותפים פעילים לכל הישגי.

טיפ לנשים נוספות איך להתקדם לעמדות בכירות?
המוטו שלי לנשים הצעירות - אל תפחדו מהפחד. עליכן להעז. בעיני מאד חשוב  לייצר מערך פרגון ותמיכה בין נשי. חשוב שנשים צעירות יתגייסו לשרות הציבורי שמאפשר מרחב של  השפעה על האג'נדה בחברה הישראלית.