דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

נמל אשדוד רוכש 5 מנופי גשר מהמתקדמים בעולם

חברת נמל אשדוד מודיעה על סיומו המוצלח של משא ומתן אינטנסיבי עם חברת ZPMC  להצטיידות ב-5 מנופי גשר, שהינם המתקדמים בעולם, באמצעות מימוש אופציה הקיימת בחוזה אשר נחתם בשנת 2017. חמשת המנופים החדשים יצטרפו למנוף הראשון של חברת ZPMC   אשר נחנך ע"י שרת התחבורה בביקורה האחרון בנמל. עלות רכישת המנופים עומדת על כ- 240 מיליון ש"ח.


המנופים החדשים יהיו מותאמים לפריקה של אניות מכולה עד 24000 TEU, בעלי יכולת פריקה וטעינה של 2 מכולות 40 רגל מלאות בו זמנית, בזכות מערכת tandem מתקדמת. איפיון ייחודי של המנופים הוא היכולת לשלוט בהם גם מרחוק באמצעות מפעילים הממוקמים בחדר בקרה מפקחים על תנועת המנוף דרך מצלמות המותקנות במנוף ומוצגות בזמן אמת על מסכי תחנת השליטה. בזכות המערכות החדישות בהם מצוידים המנופים הם בטיחותיים יותר ותורמים לקצב עבודה מהיר יותר.


המנופים אמורים להגיע בינואר 2022 ולקראת זאת ישודרג החלק המערבי של רציף מכולת 21 לקליטת אוניות של 24 אלף TEU באמצעות העמקת השוקע וחיזוק הרציף. החוזה עם חברת ZPMC  נחתם במהלך הימים האחרונים, לאחר אישור תוצאות המו"מ ע"י דירקטוריון החברה. המנופים עתידים להימסר לעבודה תפעולית במהלך חציון ראשון של שנת 2022.


דירקטוריון חברת הנמל אישר זה מכבר, תקציב השקעות של כ- 2.4 מיליארד שקל לפיתוח הנמל בשנים הקרובות. מסך תקציב זה מוקצה להשקעה ברציף 21 סכום של מעל למיליארד שקל. התקציב הכולל, בנוסף ל-5 המנופים החדשים, עבודות שדרוג של הרציף בעלות של כ- 600 מיליון שקל  ופיתוח מסוף חצי אוטומטי בעורף רציף 21.


ברציף יוכלו לעגון מגה אוניות בעלות קיבולת של עד 24 אלף מכולות -האוניות הגדולות מסוגן בעולם, כמו כן יבנה עורף לוגיסטי חצי אוטומטי.

שיקו ז'אנה מנכ"ל חברת נמל אשדוד מסר: "נמל אשדוד, הנמל של ישראל, ממשיך לקדם טכנולוגיות חדישות בכל רבדי פעילות הנמל במטרה לשפר את השירות ולהפוך לנמל המתקדם בעולם. המנוף הראשון בישראל של חברת ZPMC  נרכש ע״י חברת נמל אשדוד וכבר פועל בנמל. הגענו להישגים תפעוליים מרשימים  במהלך שנת 2020 ולכן אנו בטוחים שהתוספת של חמישה מנופים גבוהים יותר ויעילים יותר תתרום לעשיה ולשירות ממעלה הראשונה לו אנו מתחייבים ומחוייבים מול כל לקוחותינו הנאמנים״.

 

צילום: פבל טולצינסקי