דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

נחתמו הסכמים להקמת שלוש חוות כימיקלים בנמל אשדוד

במשך שנים רבות, שינוע הכימיקלים בישראל היה נעשה דרך מסוף הכימיקלים שבנמל חיפה. כל התעשייה הכימית בדרום המדינה ובמרכזה, נאלצה לקיים את הפעילות של יבוא ויצוא כימיקלים דרך הנמל הצפוני, תוך נסועה מיותרת של אלפי מכליות בשנה לאורכה של המדינה. בחלק מהמקרים השינוע כולל חומרים מסוכנים תוך קרבה לריכוזי אוכלוסייה.


היוזמה להקמת חוות כימיקלים בנמל אשדוד עלתה לראשונה לפני כעשור. בשנה האחרונה, עם כניסתו לתפקיד של מנכ"ל הנמל משה (שיקו) זאנה, הנושא קודם מחדש, באמצעות צוות ייעודי שכלל נציגים מחטיבת לקוחות, פיתוח עסקי, כספים והייעוץ המשפטי. הקמת חוות הכימיקלים היא אחת התשובות שהכינה חברת הנמל להתמודדות עם התחרות הצפויה בשנה הבאה במגזר המכולות, פעילות נמלית חדשה אשר תביא להכנסה חדשה לנמל.


שלוש החברות עימם נחתמו ההסכמים להקמת החוות הינם: גדות כימיקלים, כימוטל וערבה מיינס.


לכל אחת מהחברות הוקצה שטח ייעודי המאפשר להם להקים מכלים לכימיקלים וצנרת שתעבור מהחווה לרציף בנמל לטעינה ולפריקה. תקופת הפעילות נקצבה לכ-25 שנה, פרק זמן המאפשר לכל אחת מהזוכות להקים מערך מכלים חדשני הכולל שמירה על בטיחות וסביבה בסטנדרטים הגבוהים יותר, בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים.


שיקו זאנה מנכ"ל נמל אשדוד, הוסיף: "הקמת חוות הכימיקלים בנמל אשדוד היא בשורה משמעותית לתעשייה הישראלית שכעת תוכל לבחור בין אופציות שונות לשינוע כימיקלים בנמל אשדוד. החברות יתחרו זה בזה על השירות ללקוח ובכך יביאו לחסכון בעלויות ולשיפור השירות לתעשייה. מדובר בצעד אסטרטגי נוסף כחלק מהיערכות הנמל לתחרות הקרבה, ואנו צופים כי פעילות זו תניב הכנסות משמעותיות."


חברת הנמל צופה כי תהליך הקמת שלוש החוות יארך לכל היותר 36 חודשים, אשר בשיאה ייבנה מערך המסוגל לתת מענה לפעילות בהיקף של מאות אלפי טונות בשנה.