דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

שתי טורבינות גז הגיעו לישראל דרך נמל אשדוד ויאפשרו לחברת החשמל לעמוד בלוח הזמנים הצפוף מאוד להכנסתן לפעולה

שתי טורבינות גז של חברת ג'נרל אלקטריק (GE), במשקל 220 טון כל אחת, שמיועדות לתחנת הכוח מסוג מחזור משולב המוקמת באתר רמת-חובב בנגב, הגיעו לנמל אשדוד ונפרקו במקצועיות על-ידי עובדי חברת הנמל. הטורבינות נרכשו במסגרת תוכנית החירום שהתווה המשרד לתשתיות לאומיות.

טורבינת גז בנמל אשדוד :: לחצו לצפיה בגודל מלאשתי הטורבינות מיועדות, כאמור, למחז"מ רמת-חובב במחזור פתוח. הכנסתן של יחידות המחז"מ שיהיו דו-דלקיות (מסוגלות לפעול באמצעות גז וסולר) יוסיפו לכושר הייצור של חברת החשמל עוד כ- 250 מגוו"ט ובכך יגדילו את סך עתודות הייצור של חברת החשמל.
גורמים בחברת החשמל הביעו הבוקר סיפוק רב מהגעתן של הטורבינות במועד המתוכנן וציינו, כי עובדי החברה נערכים בשטח לקבלתן ולהמשך העבודות השונות והמורכבות הנדרשות לצורך הכנסתן לפעולה של יחידות הייצור.

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, ציין, כי חברת החשמל רואה חשיבות רבה בקידום פרויקט החירום ובהגדלת עתודות הייצור במהירות האפשרית: "כחברה לאומית אנו רואים חשיבות עליונה בקידום פרויקטי החירום ולשם כך אנו מקצים את מרב ומיטב המשאבים העומדים לרשותנו לרבות משאבים פיננסיים" הדגיש לסקר. לסקר ציין, שכל הגורמים במשק, ובמיוחד רשויות התכנון, צריכים לשנס מותניים ולסייע לחברת החשמל לעמוד בלוח הזמנים להקמת התחנה. הוא הדגיש, שכל עיכוב מצד רשות כלשהיא, או גורמים אחרים שמעורבים בפרויקט, עלול להכשיל את המאמצים להשגת המטרה של הגדלת כושר הייצור לשנים 2009 ו- 2010.

המשנה למנכ"ל בחברה, משה בכר, מציין כי בעידן של מחסור בחשמל, הגעתן של הטורבינות לישראל מהווה נדבך משמעותי בהבטחת הספקת החשמל הסדירה ללקוחות החברה ולאזרחי המדינה.

לדברי מנכ"ל חברת נמל אשדוד, שוקי סגיס, "חברת נמל אשדוד ועובדיה שמחו לסייע לחברת החשמל בהשלמת פריקת 2 טוריבנות הגז. כשער הכלכלי המוביל של ישראל, נמל אשדוד מהווה נקודת מעבר משמעותית לכניסתן של טכנולוגיות מתקדמות למדינה."

סמנכ"ל חטיבת פרויקטים הנדסיים בחברה יעקב (יאשה) חאין מציין, כי בחברה נערכים במלוא המרץ לעמידה בלוח הזמנים הצפוף וחסר התקדים, לסנכרון יחידות אלה על פי המתוכנן: יולי 2009 סנכרון יחידה 6' וסנכרון יחידה 7 במהלך חודש אוגוסט 2009.

יצוין, כי במקביל לתהליך הקמת יחידות אלה מסוג ג'נרל אלקטריק (GE) פועלת החברה לקידום פרויקט החירום להקמת 3 יחידות ייצור בשלושה אתרים נוספים: חגית, אשכול ורמת-חובב.