דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

אונייה חולצה מלב ים לתוך נמל אשדוד

 ביום רביעי האחרון, בעיצומו של מזג האוויר הסוער, אונייה חולצה מלב ים לתוך נמל אשדוד. בשעות אחר הצהריים רב חובל אפרים מרקוביץ, שלח קריאה לתצפית נמל אשדוד על כך שיש בעיה במנוע ראשי של אוניית  Carmel Ecofresh וכי הוא יכול לתפקד רק לעוד מספר שעות ספורות בלבד.

 תנאי מזג האוויר הקשה ששררו והתחזית להרעה נוספת במהלך הלילה, סיכנו את האונייה ואת את האנשים שעליה במקרה שמנוע האונייה היה מפסיק לתפקד. במקרה כזה לא היה ניתן למנוע מהאונייה להתרסק אל החוף או לפגוע בכלי שיט אחר בסביבה ואפילו להתהפך ולטבוע.

למרות שתנאי מזג האוויר לא אפשרו יציאה לים כשעוצמת הרוח 50 קשר וגובה גלים 7 מטר, החליטו בנמל אשדוד לאפשר לאונייה להיכנס לתחום שובר הגלים בכוחות עצמה, על מנת לא לסכן חיי אדם ורכוש. בזמן זה עלה הנתב מוריס מור לאונייה ותוך כדי תמרון מורכב שבמהלכו המנוע הפסיק לעבוד והרוח בעוצמה של 50 קשר, הצליח רב חובל מור להנחות את האונייה בביטחון ולהצמידה אל הרציף, באמצעות השלכת  2 העוגנים לים ובעזרת 3 גוררות.

לדברי רב חובל אפרים מרקוביץ, אוניית  Carmel Ecofresh, "ברצוני להודות לכל אנשי מחלקת ים שלקחו חלק במבצע ובמיוחד לנתב מוריס מור אשר קיבל החלטה מקצועית לא קלה והסכים לקחת על עצמו סיכון, בכדי למנוע סיכון גדול הרבה יותר לאונייה וצוותה. רב החובל מור גילה תושייה רבה ופעל בקור רוח ובמקצועיות למופת".