דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

נמל אשדוד מוקיר את זכרו של מוטה ברגר

באירוע השתתפו יו"ר דירקטוריון חברת נמל אשדוד גב' אורנה הוזמן בכור, מנכ"ל חברת נמל אשדוד מר יצחק בלומנטל, מנכ"ל רשות הנמלים לשעבר מר גדעון שמיר, ראש עיריית אשדוד לשעבר מר אינ' צבי צילקר, חברי הנהלת נמל אשדוד, גמלאים , עובדים, משפחה , מכרים וחברים.

 

יו"ר דירקטוריון חברת נמל אשדוד, גב' אורנה הוזמן בכור: "מוטה ברגר היה איש אשכולות, איש עסקים מחונן, ניהל את נמלי אשדוד ואילת, היה מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, אבל מעל הכל אדם עם לב בלתי נגמר, איש של ערכים, סרגל ישר, מנהל שלא היסס להפשיל שרוולים, לצאת ממכוניתו ולסייע בדחיפת טרקטור שנתקע ברציף. עובדים רבים סיפרו לי על חריצותו הבלתי נגמרת, כאשר החל משש בבוקר נהג לסייר ברציפים, לשאול שאלות, ללמוד את העבודה ולרשום לקחים לשיפור.

 

"מוטה נקרא לנהל את נמל אשדוד בשנות ה-70 הסוערות, כאשר הנמל סבל משביתות ושיבושים בעבודה.  חיים לסקוב שהיה יו"ר רשות הנמלים ביקש ממוטה לבוא מנמל אילת לנמל אשדוד להשקיט את הסערה ולהחזיר את הנמל לעבודה סדירה. ואכן כך היה. מוטה זכה לאמונם של העובדים, דיבר בגובה העיניים וכולם ידעו שאצלו שהבטחה תמיד תקוים.  בתבונה רבה התיר את הסבכים שהיו בין העובדים, הוועדים, ההסתדרות, ההנהלה ורשות הנמלים.

 

"משפחת ברגר היקרה, נמל אשדוד מחבק אתכם. נמל אשדוד יהיה לנצח ביתכם,  מכל פינה ומחלקה אנו למדים על מורשתו והישגיו הרבים. יהי זכרו ברוך".

מנכ"ל נמל אשדוד, מר יצחק בלומנטל: "חברה מצליחה, ששואפת לכבוש יעדים ולהגיע להישגים, חייבת שתהיה לה היסטוריה מכובדת ומפוארת. היסטוריה שלאורה היא מחנכת ומכשירה את הדור החדש של העובדים והמנהלים שלה. היסטוריה שעל גבה מתנהלת החברה במציאות היום-יומית והיסטוריה המהווה את התשתית לבניית התוכניות לעתיד. למוטה ברגר היה חזון ואנחנו משתדלים להגשים אותו.

 

"מוטה ברגר הוא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של נמל אשדוד. בספר דברי ימי חברת נמל אשדוד יש פרק גדול ועשיר על מוטה ברגר. מוטה היה איש של אנשים, הוא ידע לנווט את החברה ברגעי משבר ולהסביר לכלל הגורמים שהחוזקה הגדולה של הנמל מצויה דווקא בשילוב האינטרסים בין העובדים וההנהלה ולא במלחמות פנימיות.

 

"בזכות ניסיונו העשיר בעולם הנמלים ידע מוטה היטב כי נמל ים צריך עוגן וחברה ממשלתית חייבת ציר מרכזי שמנהל אותה. ככה בדיוק מוטה פעל בשיטתיות כדי להניח את התשתית שנמל אשדוד יהיה נמל הים המוביל בישראל ואחד מהגדולים באגן המזרחי של הים התיכון.  למוטה היה שילוב נדיר של הבנת עולם נמלי הים, ניהול חברות, ניסיון בניהול פיננסי לצד הבנת עולם יחסי העבודה. זה בדיוק מה שהפך אותו למנהל ששמו חרוט באותיות של זהב בהיסטוריה של נמל אשדוד".

יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד ומנכל חברת הנמל עם בני משפחתו של מוטה ברגר  יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד ומנכל חברת הנמל עם בני משפחתו של מוטה ברגר