דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מהו תפקידו של הנתב?

נתב - רב חובל במקצועו שפיקד על אוניה גדולה – הוא בעל התפקיד המסייע לאוניות לצאת מהנמל ולהיכנס אליו בבטחה. למעשה, ללא הנתב, לא תתאפשר תנועת כלי שיט אל הנמל וממנו. נשאלת השאלה - איזה יתרון יש לנתב על פני רב חובל, המכיר היטב את ספינתו? היתרון נעוץ בעובדה שהנתב מכיר את הנמל על בוריו – מבחינת זוויות פנייה, עומקים משתנים באזורים שונים, התמודדות עם מכשולים טבעיים או מלאכותיים ועוד.

למעשה, מרגע שנוטל הנתב את הגה האוניה לידיו, הוא נוטל גם פיקוד עליה, אך עדיין - לרב החובל ניתנת "אפשרות המילה האחרונה". מתח מובנה זה בין התפקידים מוליד לעיתים חילוקי דעות, שעשויים אף להגיע לפתחו של רב חובל הנמל, המשמש כבורר בין השניים.

אל האוניה המגיעה לנמל מגיע הנתב באמצעות "סירת נתב". ממנה הוא מטפס לגובה של מספר מטרים בסולם חבלים, אל סיפון האוניה (באוניות גבוהות במיוחד, חלק מהדרך מעלה נעשית בעזרת כבש ממונע). מבחינת בטחונו האישי של הנתב, מדובר בשלב רגיש שדורש מיומנות, בעיקר במזג אוויר סוער. 

למרות זאת, תפקיד הנתב נחשב מבוקש למדי, בשל האתגר הכרוך בו, תנאי העבודה ובעיקר – האפשרות לשמש רב חובל מבלי להיעדר מהבית לתקופות ממושכות. בשפה האנגלית, נקרא הנתב Pilot.