דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מהי מחלקת ים?

באופן הבסיסי ביותר, תפקידה של מחלקת ים בנמל אשדוד – כמו בכל נמל אחר בארץ ובעולם – הוא להכניס אוניות לנמל ולהוציאן ממנו באופן הבטוח והיעיל ביותר. ללא בעלי התפקידים המאיישים מחלקה זו, הנמל הוא לא יותר מאשר מקור מים חסר שימוש.

כבר בעת שהאוניה האמורה להגיע לנמל נמצאת בלב ים, מתחילים בעלי תפקידים במחלקה להתכונן לבואה. בעת שהיא נמצאת במרחק של 3 מיילים (כ-4.5 ק"מ) מהכניסה לנמל, מדווחת האוניה למגדל התצפית, המאויש 24 שעות ביממה. ממגדל התצפית – המהווה את מרכז העצבים של מחלקת הים - מורים לרב חובל האוניה היכן ומתי לעגון, היכן להמתין כאשר ישנו תור וכו'. מגדל התצפית בנמל אשדוד מתנשא לגובה של 20 מטר, ומספק תצפית פנורמית לכל עבר, לצד עזרים כגון מכ"מים, מכשירי קשר ומסכי וידאו.

בשלב הבא, בעת שהספינה מתקרבת לפאתי הנמל, פוגש בה בעל תפקיד הנקרא "נתב", אף הוא חלק בלתי נפרד מהמחלקה. הנתב, אשר מכיר את הנמל ככף ידו, לוקח פיקוד על הגאי האוניה, ומנתב אותה למקום העגינה שלה. גם צי הגוררות של הנמל נמצא תחת פיקוחה של המחלקה.

כך, מחלקת ים אחראית על מגוון תחומים, משמירת איכותן של תשתיות העגינה ועד אספקת מי שתייה לצוותי האוניות המגיעות לנמל. בנמל אשדוד, מונה המחלקה קרוב ל-90 איש. ראש מחלקת ים נושא גם בתפקיד "רב חובל הנמל".